Zabawa jest nauką, nauka zabawą! Zajęcia metodą eksperymentu w ramach projektu 10.1.3.

11 mar 2022 | Admin M

Jajo bez skorupki – eksperyment
Podczas dzisiejszego eksperymentu obserwujemy, jaka reakcja zachodzi, kiedy wrzucimy jajo do octu.
Potrzebne będą: jajo, szklanka / słoik, ocet
W dzisiejszym doświadczeniu zanurzyliśmy jajko w occie na 24 godziny. Było to nie lada wyzwanie dla dzieci. Są one bowiem bardzo wrażliwe na zapachy, cały czas zatykały nosy. Mimo trudu, udało im się przeprowadzić eksperyment do końca.
Na powierzchni zanurzonego w occie jaja utworzyły się malutkie bąbelki (pęcherzyki gazu). Natomiast na powierzchni octu, po upływie czasu zaczął tworzyć się brzydki osad o ciemnobeżowym zabarwieniu. Doszliśmy do wniosku, że jest to pozostałość po skorupce jaja. Zaobserwowaliśmy, że ocet ją „zjada”. Po wielu godzinach znika ona całkowicie, a pozostaje mięciutkie, przeźroczyste jajo otoczone błoną, przez którą widać pływające w środku białko i żółtko. Takie elastyczne jajo może nawet skakać jak piłeczka.
   
Dlaczego tak się dzieje?: Skorupka jaja zbudowana jest z wapnia, który pod wpływem octu rozpuszcza się. Podczas zachodzącej reakcji między wapniem, a octem wytwarza się gaz (pęcherzyki na powierzchni jaja) – dwutlenek węgla. Kiedy twarda skorupka rozpuści się, pozostaje miękka część jaja – przeźroczysta błona, która chroni pływające w środku białko i żółtko.

Zabawa jest nauką, nauka zabawą. Im więcej zabawy, tym więcej nauki!
Gluty uwielbiamy i często robimy…
   
Dokarmianie ptaków zimą i wczesną wiosną to bardzo odpowiedzialne zadanie.
Ptaki potrzebują naszej pomocy. Warto dbać o ich potrzeby i zapewnić odpowiednie warunki do przetrwania najtrudniejszego okresu. Budowa karmnika dla ptaków to doskonała zabawa.
 
Festiwal baniek mydlanych
       Niewidzialne pismo  
   
Galaktyka w słoiku / w woreczku
To był nie tylko wspaniały eksperyment, ale także zabawa sensoryczna. Dzieci do wykonania tego projektu używały swoich rąk, a więc ćwiczyły dłonie, obserwowały proces mieszania się barw, przenikania kolorów. Było to dla nich wspaniałe doświadczenie i przeżycie.
Magiczna tęcza
Na talerzu ułożyliśmy kolorowy okrąg. Nie wykorzystaliśmy całej paczki smakołyków… część z nich była na deser. Delikatnie wlaliśmy wodę na środek talerza, sprawdzając, czy znajduje się ona pod każdym cukierkiem. Czekaliśmy… po krótkiej chwili spod cukierków popłynęły kolorowe strużki, tworząc wyjątkowy obrazek, tęczę barw!
Uczniowie byli zachwyceni!