Wycieczka do Bochni

22 maj 2022 | Admin M

W ramach projektu Poznaj Polskę uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej w Rożnowie wzięli udział w dwudniowej wycieczce do Bochni i Krakowa.
W pierwszy dzień naszej wyprawy zwiedziliśmy Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej oraz zespół architektoniczno – krajobrazowy w Nowym Wiśniczu. Następnie udaliśmy się do kopalni soli w Bochni na pobyt nocny. Górnicy zwieźli nas szybem ponad 200 m pod ziemię. Po zakwaterowaniu i zjedzeniu obiadokolacji wyruszyliśmy na wieczorne zwiedzanie najstarszej kopalni soli w Polsce.  Zjechaliśmy podziemną kolejką i przenieśliśmy się w czasie do średniowiecza, dzięki projekcji multimedialnej trasy turystycznej. Za pomocą interaktywnych inscenizacji oraz projekcji filmu w podziemnym kinie pokazane zostały dawne techniki wydobywcze oraz różne aspekty życia kopalni. Po powrocie mieliśmy możliwość rozegrania meczu na boisku sportowym oraz bawiliśmy się na dyskotece. O północy położyliśmy się do piętowych łóżek i zmęczeni poszliśmy spać, licząc na to, że mikroklimat panujący w kopalni sprawi, że będziemy zdrowi jak ryby.
Po śniadaniu wyjechaliśmy na powierzchnię i udaliśmy się do Krakowa, Zwiedzanie rozpoczęliśmy od modlitwy w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Następnie poznawaliśmy historię lotnictwa i podziwialiśmy samoloty w Muzeum Lotnictwa Polskiego na Czyżynach. Nieopodal muzeum, w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema zgłębialiśmy tajniki praw przyrody i fizyki w myśl zasady: „Im więcej zabawy, tym więcej nauki”. Na zakończenie zwiedziliśmy historyczną część Krakowa: Stare Miasto, ulicę Franciszkańską, Rynek Główny, Sukiennice oraz Kościół Mariacki.
Nasza wyprawa była niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz wspaniałą zabawą.