Wirtualna Izba Ludwika Jerzego Kerna

01 mar 2021 | Admin M

W naszej szkole Pani Elżbieta Bukowiec rozpoczyna przygotowania do kilkuletniego projektu „Wirtualna Izba Ludwika Jerzego Kerna”, którego celem jest popularyzacja rożnowskiej twórczości autora „Ferdynanda Wspaniałego”(przyjaciela Rożnowa) w 100-lecie jego urodzin.
W tym celu zostaną udostępnione w Internecie:
» wnętrze Izby Pamięci L:. J. Kerna w Rożnowie, której otwarcie nastąpiło dnia 04.10.2019 r. ,
» zamieszczone w niej materiały:
• przyjacielskie kartki pocztowe,
• zdjęcia rożnowskich przyjaciół Państwa Kernów oraz letniego domku, w którym tworzył poeta,
• wiersze o Rożnowie i jego okolicach,
• wspomnienia żony L. J. Kerna – pani Marty Stebnickiej (wyśmienitej aktorki krakowskiej, pedagog- wykładowczyni Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie)i wypowiedziane przez nią ważne słowa dotyczące Rożnowa podczas jednego ze spotkań z Elżbietą Bukowiec (pomysłodawczynią i założycielką Izby Pamięci L. J. Kerna),
• wspomnienia rożnowskich i krakowskich przyjaciół:
» „Rożnowskie wspominki” –wspomnienia rożnowskich przyjaciół Państwa Kernów - Edwarda Nowaka (polskiego inżyniera, działacza opozycji demokratycznej w PRL, menedżera, urzędnika państwowego i polityka, w latach 1989–1994 prezydenta Krakowa) i jego żony Haliny,
» fragmenty literackich wspomnień z książek Jadwigi Has „Życie w drugim planie” i „Migawki” Wojciecha Plewińskiego –legendarnego fotografa, który podarował Szkolnej Izbie (na pamiątkę swoich wakacyjnych pobytów w Rożnowie) serię zdjęć Kobyle Gródek Story – powstałych w latach 1963 i 1964 „Na Skałkach w Rożnowie”,
» Aliny Skiby „Tu wszystko się zaczęło” (wspomnienia znanej w Polsce i na świecie malarki, reżysera, producenta filmowego i scenografa z okresu, gdy mieszkała z rodziną w Rożnowie),
»  zdjęcia z warsztatów stanowiących przygotowanie do otwarcia Izby Pamięci L. J. Kerna,
»  zdjęcia z otwarcia Izby L. J. Kerna,
»  nagrania wierszy autora ze szkolnego konkursu recytatorskiego „Ludwik Jerzy Kern – rożnowski poeta”(prezentacja uczniów ze Szkoły Podstawowej z Rożnowa),
» piosenki autora w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rożnowie,
» artykuł pani Kingi Nikiel Bielak „Ludwik Jerzy Kern w Rożnowie miał swoją oazę”,
» Podsumowanie projektu będzie stanowił wykład wygłoszony podczas otwarcia Izby Pamięci L. J. Kerna w Rożnowie przez dra Marcina Lutomierskiego zamieszczony również w: www.pauza.krakow.pl
W związku z powyższym uprzejmie proszę, jeśli Ktoś będzie dysponował niepotrzebnymi książkami lub materiałami związanymi z L. J. Kernem, o podarowanie ich Izbie.
Z poważaniem pomysłodawczyni i założycielka
Izby Pamięci L. J. Kerna w Szkole Podstawowej w Rożnowie
Elżbieta Bukowiec
polonista
bibliotekarz i biblioterapeuta