W kopalni soli

11 gru 2021 | Admin M

8 grudnia 2021 r. uczniowie klasy II i III wzięli udział w wycieczce do kopalni soli w Bochni.Na miejscu czekali na nas przewodnicy, którzy stali się naszymi opiekunami w tej podziemnej, 3,5 godzinnej przygodzie i pomogli nam dotrzeć do św. Mikołaja. Pierwszych wrażeń dostarczył zjazd pod ziemię szybem Campi, a kolejne czekały w ciemnych, podziemnych korytarzach kopalni.Podczas wędrówki w poszukiwaniu zagubionego worka św. Mikołaja poznawaliśmy historię najstarszej w Polsce kopalni soli, której początki sięgają czasów średniowiecza. Ciekawostką okazała się Kaplica św. Kingi, ponieważ jest ona jedynym na świecie kościołem, przez który biegną tory kolejki i przejeżdża pociąg.Dzięki ekspozycji multimedialnej nasze zwiedzanie miało charakter swoistej podróży w czasie. Z ogromnym zaangażowaniem  szukaliśmy kolejnych wskazówek zawartych w liście pozostawianym przez św. Mikołaja, a zwieńczeniem trudu poszukiwań było spotkanie z nim i poznanie jego prawdziwej historii. Każdy z nas został obdarowany przez św. Mikołaja niezwykłym upominkiem, a wspólne zdjęcie jest dowodem, że istnieje On naprawdę. Ostatnią atrakcją całej wycieczki był przejazd podziemną kolejką górniczą, która przemierzyła kilometrową trasę. Czas szybko minął i przyszła pora wyjazdu na powierzchnię. Z zakupionymi „solnymi” pamiątkami, windami wyjechaliśmy na górę, gdzie pożegnaliśmy się z naszymi przewodnikami tradycyjnym „Szczęść Boże”. Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, ale też interesującą lekcją. Był to dla nas dzień bardzo aktywny i pełen wrażeń.