Udany wyjazd do Krakowa w ramach działań projektowych

23 cze 2022 | Admin M

Drugiego czerwca 2022r. uczestnicy projektu wraz z opiekunem Małgorzatą Bugańską udało się do Krakowa do Ogrodu Botanicznego UJ oraz na Wydział Chemii UJ.
Ogród Botaniczny UJ założono w 1783 r. dlatego można w nim znaleźć wiele interesujących, starych okazów roślin. Ponad 150-letnie sagowce można podziwiać w szklarni Jubileuszowej, ponad 100 lat ma także palma. Znajduje się tu najstarsza i najbogatsza kolekcja storczyków wśród polskich ogrodów botanicznych, liczącą obecnie około 500 gatunków i odmian. Rośliny użytkowe rozproszone są po całym Ogrodzie. Człowiek wykorzystuje bowiem ogromną liczbę gatunków. Rośliny mięsożerne posiadają zdolność chwytania różnych organizmów oraz wykorzystywania związków powstałych w wyniku strawienia ofiar.
     
Na wydziale chemii byliśmy na pokazie „Chemik na miejscu zbrodni”
Po co chemik na miejscu zbrodni? Jakie doświadczenia tam wykonuje i co ze sobą zabiera? Czy techniki wykorzystywane przez chemię sądową wyglądają tak jak w filmach i popularnych serialach? Jak ekspertyzy chemiczne mogą pomóc w ujęciu przestępcy? Na te i inne pytania, dotyczące chemii wspierającej działania służb wymiaru sprawiedliwości (takich jak policja, sąd czy prokuratura) w wykrywaniu i ujawnianiu śladów pozostawionych przez przestępcę na miejscu zbrodni, odpowiedzą wykładowcy – chemicy sądowi. Zaprezentują techniki ujawniania odcisków palców i śladów krwawych oraz zabezpieczania śladów traseologicznych (np. odcisków butów) i powystrzałowych. Omawiane techniki zilustrowane były doświadczeniami, połączonymi z omówieniem teorii pomocnej w zrozumieniu obserwacji.
Wyjazd na długo pozostanie w pamięci uczestników.