Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

02 maj 2024 | Admin M

 
Uczniowie klasy 6, pod kierunkiem pani Agnieszka Kruczek przygotowali I Sejmik Uczniowski. Problem, nad którym się zastanawiali była rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zgromadzeni mieli okazję dowiedzieć się, jak ważne dla Polski było to wydarzenie.
Piątoklasiści w przystępny sposób przedstawili młodszym kolegom, co działo się 3 maja 1791 roku. Przenieśli zebranych w ciepły wiosenny dzień. Gdzie wokół Zamku Królewskiego zebrały się tłumy ludzi, wszyscy chcieli wiedzieć co działo się w sali sejmowej. Posłowie kochający ojczyznę dążyli do zmian, które uratowałyby nasz kraj przed upadkiem i utratą wolności. Do tego potrzebna była, dobra i mądra konstytucja.
Uczniowie klasy 5 przypomnieli, że 3 Maja nazywamy świętem wolności i radości, a już nasi przodkowie rozumieli, co znaczy wolność, naród i ojczyzna.
Mamy nadzieję, że nasze spotkanie zachęciło uczniów Szkoły Podstawowej im. Polski Niepodległej w Rożnowie do chwili refleksji nad tak ważnymi sprawami dla każdego Polaka. Przypomnieliśmy sobie jakże ważne wydarzenie z historii naszego kraju, które powinniśmy znać.
Bo przecież naród, który nie zna swej przeszłości, ginie i nie buduje przyszłości.
Pamiętajcie o tym!