O szkolnym wolontariacie

13 wrz 2020 | Admin M

“Możesz pomóc i Ty. My pomagamy”, czyli kilka słów o pracy szkolnego wolontariatu.
Od początku roku szkolnego 2018/19 w naszej szkole działa wolontariat. Jest to bezpłatne, świadome i dobrowolne działanie na rzecz innych. Głównym jego celem jest rozwijanie wśród uczniów postaw otwartości i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. W pracach uczestniczyli dotychczas wszyscy uczniowie. Członkowie wolontariatu współpracują ze szkolnym oddziałem Caritas, uczestnicząc w przygotowaniach różnych uroczystości, a także udało się trochę pomóc przy tworzeniu paczek dla Polaków na Ukrainie.
Od listopada 2018 roku wspieraliśmy też finansowo budującą się ugandyjską szkołę w Kiruddu. To miejscowość leżąca na półwyspie Koja, przy północnym brzegu Jeziora Wiktorii. Tam w latach 1942 – 1951mieszkało trzy tysiące Polaków, głównie kobiet i dzieci oraz osób starszych. Dziś pozostał po nich polski cmentarz, domy budowane na polski model i wspomnienia. Szkoła powstaje w hołdzie Sybirakom. Na korytarzu została zainstalowana skarbonka, do której każdy mógł wrzucić swój grosz. W zamian można było zabrać sadzonkę kwiatka, posadzonego przez wolontariuszy i ich opiekunkę.
Przez cały rok szkolny 2019/2020 uczniowie zbierali pieniądze na rzecz chorych dzieci. Każda klasa otrzymywała na tydzień skarbonkę z napisem: „Dar serca” i w tym czasie prowadziła zbiórkę wśród dzieci i dorosłych. W roku szkolnym 2019/2020 zebrano 3500 złotych. Zgromadzone fundusze systematycznie wpłacano na konta potrzebujących. Co tydzień aktualizowano gazetkę na korytarzu, informując dla kogo przeznaczono zebrane pieniądze. Oprócz tego przez cały rok gromadzono plastikowe zakrętki, które sprzedano. Uzyskano za nie 300 złotych. Pieniądze wpłacono na leczenie ciężko chorego dziecka.
W tym roku szkolnym 2020/21 pragniemy kontynuować swą działalność. Planowaliśmy wyjść poza środowisko szkolne i wspierać osoby starsze, samotne, które chciałyby naszej pomocy. Pragnęliśmy ich odwiedzać, w razie potrzeby robić zakupy, może poczytać, aby uprzyjemnić im czas. Niestety, obecna sytuacja pokrzyżowała nasze plany. Wierzymy jednak, że nie przerwiemy naszej działalności, co więcej włączymy do pracy także naszych Rodziców. Wszystkim wolontariuszom życzymy zdrowia, chęci do dalszej pracy i ciekawych pomysłów.
Opiekunka szkolnego wolontariatu
Magdalena Mikulec