Nowoczesna szkoła

30 wrz 2022 | Admin M

#Laboratoria Przyszłości
Laboratoria przyszłości to inicjatywa edukacyjna, realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jej celem jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów.
Nasza Szkoła w ramach tego projektu otrzymała wsparcie finansowe na zakup sprzętu, narzędzi i elektronarzędzi służących rozwijaniu umiejętności dzieci i młodzieży. We wrześniu uczniowie korzystali między innymi ze sprzętu nagłaśniającego, aparatu fotograficznego, drukarki 3D, klocków MODI I LEGO, kamery GoPro Hero 9 i sprzętu nagłaśniającego.
Przygodę z #Laboratoriami przyszłości zaczęliśmy już 1 września. Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2022/2023 na hali gimnastycznej naszej Szkoły była możliwa dzięki zakupionemu sprzętowi nagłaśniającemu.
Przedszkolaki z grupy 0b razem z panią Agnieszką Smolorz poszukiwały jesieni. Pogoda, niestety, nie sprzyjała spacerom, dlatego jej ślady odnaleźli dopiero 27 września. Nowy aparat fotograficzny pozwolił uwiecznić jej ślady na zdjęciach. Kolejnego dnia próbowali swoich sił w roli fotografa. Z pomocą wychowawczyni robili zdjęcia dzieciom obchodzącym w tym dniu urodziny.
 
Uczniowie klasy pierwszej rozpoczęli swoją przygodę z klockami MODI. Na początku zajęć zostali zapoznani z zasadami użytkowania, rodzajami modułów i możliwościami zastosowania. Potem bawili się w poszukiwanie wybranych modułów i porządkowanie klocków w pudełku wg podpowiedzi. W dalszej części zajęć, posługując się instrukcją, zbudowali pierwszy projekt - Latarkę. Sprawdzali, czy można ułożyć moduły w inny sposób, tak, żeby latarka świeciła. Później wykorzystywali ją do zabawy. Poprzez podświetlenie papierowego słoiczka odgadywali, jaki owoc się w nim ukrył. Na zakończenie każdy malował na swoim słoiku owoce, które udało mu się zobaczyć.
   
Piątoklasiści na zajęciach informatyczno-technicznych również wykorzystywali klocki MODI, które urozmaiciły te zajęcia. Pani Katarzyna Krawczyk zapoznała ich z instrukcją, a następnie uczniowie tworzyli własne, niepowtarzalne i wyjątkowe konstrukcje. Na kolejnych zajęciach mieli do dyspozycji zestawy klocków LEGO. Wykorzystali swoją kreatywność i zdolności manualne do stworzenia niepowtarzalnych modeli. Drukarkę 3D, czyli urządzenie, które pozwala na produkcję elementów i detali konstrukcyjnych, poznali uczniowie klasy 7. Wprawdzie nie udało im się jej jeszcze użyć, ale szczegółowo przeanalizowali instrukcję obsługi i uważnie obejrzeli urządzenie. Następnie wraz z panią Katarzyną Krawczyk zaprojektowali pierwszy wydruk.
   
Uczniowie dwóch najstarszych klas naszej Szkoły 14 września, pod opieką pani Karoliny Litwińskiej i pana Krzysztofa Gondka, uczestniczyli w XXVII Rajdzie Szlakiem Zawiszy Czarnego. Pamiątką z tych relaksujących chwil pozostaną zdjęcia wykonane aparatem fotograficznym zakupionym w ramach projektu #Laboratoria przyszłości.
Wszystkie zajęcia prowadzone w tym miesiącu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Jesteśmy wdzięczni, że uczniowie naszej Szkoły mają szansę uczyć się poprzez eksperymentowanie i w ten sposób zdobywają praktyczne umiejętności.