Narodowe Święto Niepodleglości

11 lis 2022 | Admin M

10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, którą uczciliśmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Po wprowadzeniu flagi i odśpiewaniu hymnu państwowego rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie klasy 7 przygotowali niecodzienną lekcję historii. Zabrali nas w podróż „Pociągiem do wolności” i przypomnieli ważne wydarzenia na drodze do odzyskania niepodległości. Pociąg, którym podróżowali uczniowie zatrzymywał się na kolejnych stacjach: pierwszą była NIEWOLA, kolejne to POWSTANIA i I WOJNA ŚWIATOWA, a na końcu długo wyczekiwana WOLNOŚĆ. Przewodnicy – narratorzy prowadzili tytułowy pociąg przez 123 lata niewoli, wprowadzając nas w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Uczniowie przywołali pamięć minionych dni wierszami i pieśniami patriotycznymi. Przedstawili historię rozbiorów Polski, opowiedzieli o bohaterskiej walce Polaków w powstaniach i I wojnie światowej oraz o tęsknocie za wolną i niepodległą Ojczyzną. Publiczność z zainteresowaniem śledziła losy podróżujących pociągiem siódmoklasistów.
Nad przebiegiem przedstawienia czuwała pani Karolina Litwińska, wychowawczyni klasy 7.