Marzec z #Laboratoriami Przyszłości

31 mar 2023 | Admin M

   
Program #Laboratoria Przyszłości jest inicjatywą edukacyjną. Odpowiedzialne za nią jest Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Projekt ma na celu unowocześnić szkoły tak, aby zajęcia prowadzone w nich były angażujące i ciekawe dla uczniów. Lekcje także mają pomagać w im odkrywaniu talentów. #Laboratoria Przyszłości zakładają wsparcie wszystkich szkół podstawowych w wykształceniu kompetencji przyszłości z tzw. STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka, matematyka).
Poniżej prezentujemy aktualności, związane z realizacją programu #Laboratoria Przyszłości w naszej Szkole.
Podczas zajęć rozwijających zainteresowania i kreatywność, pierwszoklasiści, pod kierunkiem pani Anety Flądro, wykorzystując klocki Modi, tworzyli alarm antykradzieżowy, który wykrywa ruch i ostrzega dźwiękiem przed niebezpieczeństwem. Tworząc model alarmu, poznali zasady działania modułu mikrofonu i dalmierza. Alarmy montowali na konstruowanych przez siebie budowlach z klocków Lego. Kiedy projekty były już gotowe, a alarmy zmontowane, sprawdzali, czy po wykryciu w podczerwieni zbliżającego się pojazdu słychać dźwięk. Odkryli, że dźwięk staje się głośniejszy, gdy pojazd zbliża się do podczerwieni. Dzieci pracowały z dużym zaangażowaniem, a zajęcia dały im dużo satysfakcji.
Uczniowie klasy II, pod czujnym okiem pani Doroty Kwiatkowskiej, przy wykorzystaniu długopisu 3D tworzyli wiosenne dekoracje do prac.
Również drugoklasiści, ale na zajęciach z panem Mateuszem Mikulcem, uczyli się nazywać emocje i stany. Tworzyli kolorowe karty wyrazowe i śpiewali piosenki, co uwiecznił sprzęt zakupiony w ramach programu #Laboratoria Przyszłości.
Uczniowie klasy III, razem z panią Jolantą Kołodziej, na szkolnej stołówce przygotowywali pasty kanapkowe.
 
Piątoklasiści na dodatkowych zajęciach z panią Katarzyną Krawczyk, robili z klocków Modi i Lego dźwięki antywłamaniowe. Również oni przygotowywali koktajle z owoców i kefirów, a także uczyli się jak upiec piękny i wysoki biszkopt. Dodali do niego ptasie mleczko, owoce, które zalali galaretką i powstało przepyszne wiosenne ciasto. Używali do tego sprzętów kuchennych zakupionych w ramach #Laboratoriów Przyszłości.
Uczniowie klasy 7 na zajęciach z wychowawcą - panią Karoliną Litwińską - dokonali autoprezentacji. W celu omówienia mocnych i słabych stron swojego wystąpienia, nagrywali je kamerą, a następnie odtwarzali na forum klasy.
14 marca w naszej szkole odbyły się urodziny liczby Pi. Z tej okazji uczniowie, pod kierunkiem pani Jadwigi Sadłoń, przygotowali słodki poczęstunek, którego myślą przewodnią był symbol tej liczby. W swojej pracy wykorzystali sprzęt kuchenny, zakupiony w ramach projektu #Laboratoria Przyszłości.
Z okazji I Dnia Humanisty w naszej Szkole, uczniowie klasy 8, pod kierunkiem pani Agnieszki Kruczek, przygotowali Literacki Sąd nad Jackiem Soplicą. Sąd Rejonowy im. Adama Mickiewicza z siedzibą w budynku Szkoły Podstawowej w Rożnowie rozpoczął burzliwe obrady, a Ława Przysięgłych zadecydowała o uniewinnieniu Jacka Soplicy.
Za nami marzec z #Laboratoriami Przyszłości i kolejne zajęcia pełne kreatywnych pomysłów.
Szkoła Podstawowa w Rożnowie przystąpiła do programu w 2022 roku. Otrzymaliśmy dofinansowanie na zakup nowoczesnych pomocy dydaktycznych, które są wykorzystywane w roku szkolnym i urozmaicają szkolną codzienność naszych uczniów.