Laboratoria Przyszłości w naszej Szkole

01 lut 2023 | Admin M

Kreatywne myślenie, umiejętność obsługi nowoczesnych technologii to podstawowe kompetencje każdego młodego człowieka. W ich kształtowaniu pomaga program #Laboratoria Przyszłości, realizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Podczas zajęć uczniowie klasy 1 konstruowali generator wiatru. Na początku dokładnie przeanalizowali instrukcję. Przygotowali potrzebne moduły MODI i klocki Lego. Następnie, postępując zgodnie z wytycznymi, budowali w grupach wiatraki. Tworząc model generatora wiatru poznali zasady działania modułu mikrofonu i modułu silnika. Kiedy budowle były już gotowe sprawdzali ich działanie. Odkryli, że głośniejsze dźwięki powodują szybsze obracanie się skrzydeł wiatraka, natomiast przy braku dźwięku skrzydła zatrzymują się. Dzieci tworzyły projekty z dużym zaangażowaniem. Starały się ładnie ze sobą współpracować. Z niecierpliwością wyczekiwały efektu końcowego. Zajęcia przyniosły dzieciom dużo radości.
Klasa 2, pod kierunkiem pani Doroty Kwiatkowskiej, eksperymentowała z długopisami 3D. Uczniowie rysowali serduszka, swoje imiona oraz niezidentyfikowane obiekty.
Uczniowie klasy 3 również poznawali zasady działania pióra 3D i tworzyli oryginalne zimowe śnieżynki.
Uczniowie klasy 4 na lekcji języka angielskiego wykorzystali trójwymiarowy model Big Ben’a, wydrukowany przez podopiecznych pani Krawczyk. Razem z panem Mateuszem Mikulcem obejrzeli film z ciekawostkami o tej budowli, a następnie każdy szkicował lub malował tę słynną wieżę zegarową.
Uczniowie klasy 5 na dodatkowych zajęciach z panią Katarzyną Krawczyk montowali miernik hałasu.Robili również sałatki z wykorzystaniem sprzętu kuchennego (miski, noże, deski do krojenia, piekarnik) zakupionego w ramach projektu #Laboratoria Przyszłości.
Podczas lekcji języka polskiego z panią Teresą Durałek, uczniowie klasy 6 nagrywali fragment filmu na podstawie lektury „Hobbit”.
   
Również klasa 6, tym razem na lekcji geografii, poznawała budowę Wszechświata i planety Układu Słonecznego. Wykorzystali model wydrukowany w drukarce 3D.
Klasa 7 podczas zajęć informatyczno-technicznych, prowadzonych przez panią Katarzynę Krawczyk, zaprojektowali i wydrukowali trójwymiarowy model nerki, który z pewnością wykorzystają podczas lekcji biologii.
Ważnym wydarzeniem w tym miesiącu był Dzień Seniora. Uczniowie naszej Szkoły przedstawili program artystyczny i ugościli zebranych. Dzięki sprzętowi nagłaśniającemu (mikrofonom bezprzewodowym, mikrofonom nagłownym okablowaniu, kolumnom aktywnym), zakupionemu w ramach projektu #Laboratoria Przyszłości, wszyscy zgromadzeni na hali mogli wysłuchać występów.
Rozwój technologii spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są bardzo istotne dla młodych ludzi, a program Laboratoria Przyszłości daje możliwość zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności naszym Uczniom w tych obszarach.