Kościół w Rożnowie

21 mar 2023 | Admin M

Uczennice klasy VIII, w ramach lekcji dodatkowych z historii, zgłębiały wiedzę o naszym kościele parafialnym, a następnie fotografowały ten obiekt.
Oto krótka historia naszej świątyni i kilka ciekawych ujęć, które udało im się wykonać.
Kościół pod wezwaniem Świętego Wojciecha i Podwyższenia Krzyża Świętego w Rożnowie wybudowano w 1661 roku. Znajduje się on na wzgórzu nad Jeziorem Rożnowskim. Fundatorem Kościoła był Jan Wielopolski. Kościół jest drewniany, konstrukcji zrębowej, szalowany, kryty blachą. Na suficie chóru muzycznego zachowana jest polichromia z około 1688 roku. W barokowym ołtarzu głównym znajduje się rzeźbiona grupa Ukrzyżowania z XVII wieku. W ołtarzach bocznych usytuowane są obrazy św. Wojciecha oraz Matki Boskiej Bolesnej. Cennym zabytkiem jest kamienna chrzcielnica z przełomu XVII i XVIII w. z drewnianą nakrywą. Na uwagę zasługuje również zabytkowa kłódka przy drzwiach do zakrystii.