Wycieczka do Kalwarii Zebrzydowskiej i Inwałdu

23 paź 2022 | Admin M

20 października 2022 roku uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej,pod opieką pani Anety Flądro, Doroty Kwiatkowskiej, Jolanty Kołodziej i Katarzyny Krawczyk w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Kalwarii Zebrzydowskiej i Inwałdu.
Wycieczka rozpoczęła się wczesnym rankiem. Po prawie trzygodzinnej podróży dotarliśmy do Kalwarii Zebrzydowskiej,położonej w malowniczym Pogórzu Makowskim. Pobyt w tym miejscu rozpoczęliśmy od spaceru dróżkami kalwaryjskimi.  Potem zwiedziliśmy słynie na całą Polskę Sanktuarium Pasyjno-Maryjne Ojców Bernardynów. Ze szczególną uwagą wszyscy podziwialiśmy cudowny wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej, znajdujący się w jednej z bocznych kaplic Sanktuarium. Warto zaznaczyć, że to jedyna kalwaria na świecie wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.Pobyt w Kalwarii Zebrzydowskiej pozwolił doświadczyć głębokich przeżyć duchowych  oraz wielu wrażeń estetycznych, wywołanych ciekawą architekturą i piękną przyrodą.
Kolejnym etapem naszej wycieczki był Inwałd. Najpierw zwiedziliśmy Park Miniatur „Świat Marzeń”. Pod czujnym okiem przewodnika wyruszyliśmy w niezapomnianą wyprawę do najciekawszych zakątków naszego kraju. Poznaliśmy architekturę i historię najsłynniejszych polskich zabytków, podziwialiśmy tatrzańskie szczyty i krajobraz nadmorski. Następnie odbyliśmy ekspresową podróż przez Brazylię, Grecję, Włochy, Francję,Chiny, kończąc na Stanach Zjednoczonych, gdzie zobaczyliśmy miniaturowe budowle charakterystyczne dla każdego z tych państw. W ciągu zaledwie jednego dnia mogliśmy stanąć pod Wieżą Eiffla, na Placu św. Piotra, pod Bramą Brandenburską, czy koło Muru Chińskiego.W Parku Miniatur,miłą dla nas niespodzianką była zabawa w Lunaparku. Jeździliśmy samochodzikami, wirowaliśmy na karuzeli Beczułki, bawiliśmy się na placu zabaw, zwiedziliśmy Dom Strachów i obejrzeliśmy seans w kinie 5D. Wszystkie atrakcje dostarczyły nam sporą dawkę adrenaliny i były świetną okazją do wzajemnej integracji. Zmęczeni i już bardzo głodni udaliśmy się na pyszny obiad.
Ostatnim punktem naszej wycieczki był Park Średniowieczny „Warownia Inwałd”. Cofnięci w czasie przenieśliśmy się do epoki średniowiecza. Rozpoczynając naszą wędrówkę po Parku Średniowiecznym najpierw trafiliśmy do Krainy ruchomych smoków, gdzie obejrzeliśmy występ potwora ziejącego ogniem. Było groźnie, ale zabawnie. Potem udaliśmy się na zamek. Po drodze mijaliśmy średniowieczną osadę. Widzieliśmy warsztat kowala, garncarza i tkaczki.W zamku zajrzeliśmy do niezwykłego muzeum tortur. To była ciekawa lekcja historii.
Różnorodność atrakcji, jakie złożyły się na naszą wyprawę, sprawiła, że wróciliśmy do domu zadowoleni i chętni do kolejnych podróży. Wycieczkę zaliczyć należy do udanych.