Wrzesień i październik z #Laboratoriami Przyszłości

30 paź 2023 | Admin M

 
#Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna, realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jej misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach #Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów mogą uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.
Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy apelem, poświęconym wydarzeniom z pierwszego września 1939 roku. Do nagłośnienia wykorzystaliśmy sprzęt, zakupiony w ramach programu #Laboratoria Przyszłości.
We wrześniu klasa 1, pod kierunkiem pani Małgorzaty Hajduk, podczas edukacji matematycznej korzystała z klocków LEGO. Uczniowie z wielkim zapałem konstruowali niepowtarzalne budowle i pojazdy.
   
Uczniowie klasy 4 na lekcja informatyki z panią Małgorzatą Brzegowy uczyli się konstruować elementy zgodnie z instrukcją. Poradzili sobie znakomicie, a zabawa z klockami LEGO dała im mnóstwo przyjemności.
 
Siódmoklasiści, na lekcji informatyki wykorzystali drukarkę 3D. Najpierw projektowali, by potem móc drukować.
   
22 września nasza Szkoła wzięła udział w akcji #Sprzątamydlasadecczyzny. Wszystkie klasy z ogromnym zapałem zaangażowały się w pracę na rzecz naszego lokalnego środowiska. Zdjęcia wykonywano aparatem fotograficznym, zakupionym w ramach projektu #Laboratoria Przyszłości.
 
Klasa 2 pod czujnym okiem pani Anety Flądro, podczas zajęć rozwijających zainteresowania i kreatywność pracowała z klockami MODI i LEGO. Najpierw przypomnieli sobie zasady użytkowania klocków, a potem w grupach podjęli próbę opracowania własnych projektów. Ta sama klasa, 2 października, obserwowała piękno jesiennego krajobrazu ze szczególnym zwróceniem uwagi na kompozycję drzew. Następnie na szkolnym boisku wykonywali jesienne układy z zebranego materiału. Zdjęcia wykonali aparatem fotograficznym, zakupionym w ramach projektu #Laboratoria Przyszłości.
   
Uczniowie klasy 8 na lekcji informatyki z panią Małgorzatą Brzegowy projektowali klasowy breloczek do kluczy, a następnie wydrukowali go.
   
4 października przedszkolaki z oddziału 0b, z inicjatywy pani Beaty Gołąb, tworzyły jesienną sałatkę owocową. Przyniosły jabłka, gruszki, śliwki, a następnie przy pomocy noży kroiły składniki na kawałki. Po minach dzieci widać, że była przepyszna.
   
Uczniowie klasy 3, pod kierunkiem pani Doroty Kwiatkowskiej tworzyli z gliny miseczki, które następnie ozdabiali jesiennymi elementami, ich pracę wychowawczyni uwieczniła aparatem fotograficznym, zakupionym w ramach projektu #Laboratoria Przyszłości.
   
Uczniowie klasy 8 na lekcji języka polskiego z panią Agnieszką Kruczek rozmawiali o redagowaniu wywiadu. By przypomnieć sobie treść lektur polonistka podzieliła klasę na trzy zespoły, zadaniem każdego było przeprowadzenie wywiadu z wybraną postacią literacką. Uwiecznione  zostały dzięki sprzętowi, zakupionemu w ramach projektu #Laboratoria Przyszłości.
 
Zakupiony sprzęt był przez wrzesień i październik wykorzystywany na informatyce, edukacji wczesnoszkolnej, języku polskim i innych przedmiotach oraz podczas organizacji uroczystości szkolnych.  Nowoczesne technologie pozwalają naszym uczniom na rozwijanie kreatywności i zainteresowań.