Młodzi naukowcy w akcji

18 mar 2022 | Admin M

 
  „ Ważne jest by nigdy nie przestać pytać. Ciekawość nie istnieje bez przyczyny. Wystarczy więc, jeśli spróbujemy zrozumieć choć trochę tej tajemnicy każdego dnia. Nigdy nie trać świętej ciekawości. Kto nie potrafi pytać nie potrafi żyć.”
 

Albert Einstein

 

Eksperyment

„wędrująca woda”

Eksperyment obrazuje wędrówkę wody, jaka ma miejsce w roślinach. Oprócz tego to świetne doświadczenie z uzyskaniem nowych kolorów z barw podstawowych. Tym razem eksperyment obrazujący przemieszczanie się wody po kolorowej bibule. Eksperyment wędrująca woda to ciekawe doświadczenie, które wymaga nieco cierpliwości, a my z natury jesteśmy bardzo niecierpliwi. Do zabawy przygotowaliśmy 4 szklanki  podobnej wysokości.  Wlewamy wodę i  dodajemy barwnik: niebieski, żółty i czerwony.  Jeśli nie mamy barwników a chcemy nieco przyspieszyć  i zobaczyć efekt końcowy, wodę można łatwo zabarwić wkładając do szklanki z wodą kolorową bibułę: niebieską, żółtą i czerwoną. Eksperyment w sumie trwa kilka godzin. Pierwsze reakcje czyli barwienie się i zwilżenie bibuły odbyło się dosyć szybko. Powstałe nowe kolory , które mogliśmy zobaczyć na własne oczy : fioletowy i pomarańczowy a żeby woda  powędrowała dalej to już musi zadziałać nasza wyobraźnia, ponieważ czas zajęć się już skończył i trzeba pójść do domu, bo czekają rodzice i pyszny obiadek.
          

Eksperyment  

„tęcza na talerzu”

Jak powstaje tęcza, jak mieszają się barwy, czy jedzenie jest sztucznie barwione? Dzieci są ciekawe świata, każdego dnia zadają tysiące pytań a dzisiaj doświadczalnie sprawdziliśmy jak pięknie i kolorowo jest wokół nas. Do zabawy użyliśmy : kolorowych orzeszków mocno barwionych, biały talerz, wodę.Na talerzu ułożyliśmy orzeszki w kształcie okręgu, następnie wlewaliśmy powoli na środek talerza wodę i obserwowaliśmy co się dzieje. Ważne dla nas było, aby po wlaniu wody nie przestawiać i nie przesuwać  talerza, bo barwniki się rozpłyną nierówno. Najlepiej jak talerz stoi w miejscu. Orzeszki zaczynają puszczać barwnik w bardzo efektowny sposób już po kilku sekundach barwiąc wodę niczym powstająca tęcza. Eksperyment robi duże wrażenie i może być ciekawym wstępem do rozmowy na temat barwienia, mieszania kolorów. U nas eksperyment posłużył do omówienie zalet zdrowej żywności i minusów sztucznej żywności przepełnionej cukrem i barwnikami, które rozpuszczają się po zjedzeniu w naszym organizmie.
     

Doświadczenie

Co przyciąga magnes? Przyciąganie przez „coś”

 
Jakie przedmioty przyciąga magnes? …  Czy magnes może przyciągnąć szpilki przez ławkę? Sprawdzaliśmy …  Podsumujmy – wiemy już, że magnes przyciąga i jest tak silny, że może przyciągnąć przez stół. Ale czy może przyciągnąć w wodzie (lub przez wodę)? Jak uważacie? … Zobaczcie na własne oczy!!!
              

Doświadczenie

„Jak zmieszać nie mieszające się ciecze”.

 
Olej i inne tłuste substancje nie rozpuszczają się w wodzie, ponieważ „nie lubiące wody”. Można jednak uzyskać mieszaninę, w której rozbije się olej i wodę na tak małe krople, że nie będą one w stanie z powrotem połączyć się w dwie różne, separujące się substancje. Taką mieszaninę nazywamy emulsją. Aby otrzymać emulsję i zapewnić jej trwałość, należy dodać specjalną substancję zwaną emulgatorem np. żółtko jajka, płyn do mycia naczyń. Czy wszystkie ciecze się mieszają?
Mieszalność cieczy jest zjawiskiem, które dotyczy cieczy o zbliżonych właściwościach reguła „podobne w podobnym”. Mieszaniny dzielimy na dwie grupy: jednorodne i niejednorodne. Mieszaniny jednorodne to te, których składników nie można odróżnić gołym okiem, zaś w niejednorodnych możemy wyróżnić każdy składnik.