Dzień niepodległości 2021

16 lis 2021 | Admin M

   
WYWIAD Z UCZESTNICZKĄ POWSTANIA WARSZAWSKIEGO W DOMU KULTURY I WYSTAWA PATRIOTYCZNA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ROŻNOWIE
   
Dnia 10.11. 2021 r. uczniowie z klas 6. i 8. (pod opieką pani Magdaleny Mikulec i pani Moniki Kulig) udali się w pochodzie do domu kultury, aby uczcić Dzień Odzyskania Niepodległości.
W ramach krótkiej uroczystości (przygotowanej przez panią Elżbietę Bukowiec we współpracy z paniami Małgorzatą Karbownik i Beatą Grzegorzek oraz panem Leszkiem Grzegorzkiem) uczniowie wysłuchali pieśni patriotycznych w wykonaniu koleżanki - Nadii Kwaśniewskiej. Dzieci obejrzały też wywiad z Hanną Reszczyńską - uczestniczką powstania warszawskiego (autorką książek „Alfabet  wspomnień” i „Kaprysy losu”).
Rozmowa została przeprowadzona i nagrana przez dra Marcina Łukasza Lutomierskiego -pracownika Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, współpracującego ze Szkołą Podstawową w Rożnowie .
Pani Hanna Reszczyńska opowiadała o swoich bolesnych doświadczeniach z okresu powstania warszawskiego, obrazach, od których nie sposób się uwolnić ze względu na traumatyczne przeżycia związane z widokiem śmierci.
Dwudziestominutowy wywiad wywarł na uczniach duże wrażenie, o czym mogło świadczyć ich pełne skupienie w trakcie słuchania rozmowy pana Marcina Lutomierskiego z bohaterką powstania warszawskiego.
Podsumowaniem Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej w Rożnowie jest wystawa plakatów przygotowanych przez uczniów z klas od 3 do 8 (pod opieką ich wychowawców) oraz ekspozycja materiałów literackich ukazująca tragiczne zdarzenia z powstania warszawskiego.
Wystawę będzie można oglądać w szkole do końca listopada.