14 lis 2023 | Admin M
Nasza Szkoła Szkołą imienia Polski Niepodległej
Po Mszy św. w uroczystym orszaku, na czele z pocztem sztandarowym, w asyście orkiestry dętej i strażaków z OSP w Rożnowie nastąpił przemarsz do budynku Szkoły, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. W progu gości witali rodzice, panie: Anna Gawęcka, Zuzanna Hajduga, Małgorzata Rybska oraz panowie: Krzysztof Pyrdoł i Krzysztof Chełmecki. Towarzyszył im pan Krzysztof Gondek.
Funkcję konferansjerów pełnili nauczyciele: pani Agnieszka Kruczek i pan Mateusz Mikulec.
Część oficjalna rozpoczęła się odegraniem hymnu państwowego przez orkiestrę oraz odśpiewaniem go przez zgromadzonych. Następnie pani Dyrektor powitała gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, a mianowicie:
panią Krystynę Schabińską - przewodniczącą Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego „Solidarność”,
panią Marię Szarotę - prezesa oddziału ZNP,
Kolejne punkty uroczystości to przedstawienie historii Szkoły opracowanej przez mgr M. Hajduk (prowadząca - mgr A. Kruczek), uzasadnienia imienia (odczytanie - mgr K. Litwińska) oraz odczytanie przez Przewodniczącego Rady Gminy Gródek nad Dunajcem - pana Józefa Klimka- uchwały Rady Gminy w sprawie nadania Szkole Podstawowej w Rożnowie imienia Polski Niepodległej. Po wręczeniu pani Dyrektor tejże uchwały przedstawiciele rodziców i społeczności lokalnej przekazali jej sztandar, który ona kolei wręczyła szkolnemu pocztowi sztandarowemu (Jan Orzeł, Karina Padula, Nadia Kwaśniewska). W bardzo uroczystej atmosferze nastąpiła prezentacja sztandaru oraz ślubowanie przedstawicieli uczniów. Słowa przysięgi wygłosił przewodniczący Samorządu Uczniowskiego – Dariusz Magiera. W dalszej części prowadząca zaprezentowała logo Szkoły, a następnie cała społeczność wraz z chórem szkolnym odśpiewała hymn Szkoły (słowa: mgr J. Musiał, mgr A. Kruczek; muzyka: mgr J. Musiał).
Część oficjalna zakończyła się przemówieniami. Najpierw głos zabrała pani Dyrektor, która wyraziła radość i dumę spowodowane nadaniem Szkole imienia i przekazaniem sztandaru. Następnie podziękowała wszystkim firmom i instytucjom, które zakupiły cegiełkę na ten cel, władzom samorządowym oraz wszystkim osobom zaangażowanym w działania zmierzające do nadania imienia. Korzystając z obecności zaproszonych gości i wyjątkowej okazji podziękowała również innym, którzy na co dzień udzielają wsparcia bądź pomocy naszej Szkole, przez co przyczyniają się do jej rozwoju.
W dalszej kolejności głosu udzielono zaproszonym gościom: Panu Wójtowi; Zastępcy dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej -oddziału w Krakowie - panu doktorowi Michałowi Wenklarowi; Dyrektorowi Kuratorium Oświaty w Krakowie Delegatury w Nowym Sączu - panu Adamowi Skwarło; przedstawicielowi dyrektorów z terenu Gminy – panu Zygmuntowi Opiło. Wszyscy wygłosili piękne przemówienia nawiązujące do historii, zawierające gratulacje dla społeczności szkolnej i życzenia.
Części oficjalnej towarzyszył podniosły nastrój. Odświętnie ubrani uczniowie z biało-czerwonymi chorągiewkami w ręku i okolicznościowymi kotylionami na piersi (wykonanie: pani Anna Gawęcka, pani Małgorzata Rybska) bacznie śledzili rozwój wydarzeń.