2022.03.14 Święto liczby Pi

14 mar 2022 | Admin M

14.03. w naszej szkole obyło się „Święto Liczby Pi”. Dla tych, którzy nadal nie wiedzą ∏ – Pi to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Zwykle zapamiętuje się Pi jako 3,14, ale Liczba Pi ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku, a kolejność cyfr wydaje się całkiem przypadkowa.
Liczba Pi jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych i nie da się jej przedstawić ani pod postacią skończonej liczby, ani jako wynik dzielenia dwóch liczb. Data 14 marca nie została wybrana przypadkowo, a wprost przeciwnie z powodu skojarzeń z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby Pi. Data „14 marca” zapisywana jest w USA, jako „3.14”.
Obchody święta matematyki w naszej szkole miały charakter artystyczny. Uczniowie przygotowywali plakaty których tematem były urodzinki Liczba Pi. Jak przystało na urodzinki, nie obyło się bez cukierków i balonów.