Noc Bibliotek i Dzień Biblioterapii 2021 Izba Pamięci Ludwika Jerzego Kerna w Szkole Podstawowej w Rożnowie i Gminna Biblioteka Publiczna -filia w Rożnowie

22 paź 2021 | Admin M

Dnia 09.10.2021 r. została zorganizowana przez Izbę Pamięci Ludwika Jerzego Kerna w Szkole Podstawowej w Rożnowie oraz przez Gminną Bibliotekę Publiczną -filię w Rożnowie akcja, łącząca dwa wydarzenia: Noc Bibliotek i Dzień Biblioterapii.
Organizatorki tego wydarzenia przygotowały, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, bogaty program obejmujący:
  • wystawę biblioterapeutycznych książek zatytułowaną „Czytanie wzmacnia”, nawiązującą do tegorocznego ogólnopolskiego hasła akcji Nocy Bibliotek (ekspozycja prezentująca zbiór lektur terapeutycznych, służących wzmocnieniu zdrowia psychicznego i fizycznego - do obejrzenia w Szkole Podstawowej w Rożnowie (współpraca- mgr Agnieszka Kruczek ze Szkoły Podstawowej w Roztoce-Brzezinach i dr Marcin Łukasz Lutomierski z UMK w Toruniu), a potem, od 07.11. 2021 r., w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Nowym Sączu (współpraca - mgr Jolanta Obrzut),
  •  spotkanie autorskie z panią Jadwigą Marzec (autorką książek dla dzieci i dla dorosłych),
  • warsztaty biblioterapeutyczne ,
  • warsztat kreatywnego pisania,
  • warsztat krawiecki związany z książką,
  • warsztat dotyczący delikatnych i czułych nietoperzy,
  • nocną wędrówkę przez las z latarkami z elementami spaceru interpretacyjnego dotyczącego strachu i odwagi.
Symbolicznym ujęciem hasła „Czytanie wzmacnia” jest wykonana przez pana Zbigniewa Bukowskiego rzeźba - góra, po której pną się wspinacze. U podnóża, wykonanej z niezwykłą starannością i pomysłowością rzeźby, położone są biblioterapeutyczne książki - podstawa do wzmacniania wiary we własne możliwości, pokonywania barier, samotności i lęku.
We wchodzenie na ów symboliczny szczyt wpisana jest nieprzeparta potrzeba walki ze sobą. Owa wysokościowa wędrówka dostarcza jednak niezwykłych doznań estetycznych, służy delektowaniu się rzeczywistym, ale i książkowym światem bohaterów, którzy ostatecznie przezwyciężają własne ograniczenia fizyczne i psychiczne.
Po osiągnięciu celu tej wspaniałej podróży, podobnie jak po dotarciu na szczyt góry, pojawia się radość i możliwość oglądania świata już z góry, z różnych możliwych perspektyw.
   
           
    Kolejnym punktem w harmonogramie uroczystości było spotkanie z panią Jadwigą Marzec - autorką książek dla dzieci i dla dorosłych, poetką i malarką, ale też pedagogiem, osobą związaną z Nowym Sączem.
Pani Jadwiga (jak przystało na wyśmienitego pedagoga) z łatwością nawiązała bliski kontakt ze słuchaczami, którzy bardzo chętnie i bez skrępowania zadawali ciekawe pytania dotyczące pisania książek. Wypowiedzi uczniów wskazywały na doskonałą znajomość utworów pani Jadwigi. Dzieciom szczególnie do gustu przypadła historia „Niezwykły tydzień Frani”, do której na bieżąco (w trakcie rozmowy) wymyślały dalsze losy ich ulubionej bohaterki. Następnie autorka umiejętnie, żywo i obrazowo, wprowadzała uczestników spotkania w proces powstawania książek. Dzieci i młodzież poznali, dzięki tej pięknej prelekcji, tajniki pisarstwa.              
Rozmowa z panią Jadwigą zapewne pozostanie na długo w pamięci uczestników „Nocy Bibliotek”.
 
Potem, wszyscy zaproszeni Goście udali się na poczęstunek, a po nim odbyły się warsztaty, w specjalnie przygotowanych salach, udostępnionych specjalnie na tę akcję przez Gminny Ośrodek Kultury.
 
Pierwszy z warsztatów został zatytułowany „Odkrywam swoje atuty! –Kreatywne poszukiwanie swoich mocnych stron z bajką terapeutyczną”. Było to spotkanie z panią dr Dorotą Bełtkiewicz, logopedą, biblio- i bajkoterapeutką, autorką utworów dla dzieci i z panią mgr Elżbietą Bukowiec, filologiem polskim, bibliotekarką i biblioterapeutką.
Dzieci mogły wysłuchać, dotknąć i obejrzeć piękną, wielozmysłową książkę „Wielki atut”. Książka została wykonana i napisana przez panią Dorotę Bełtkiewicz, wydano ją też w formie audiobooka, czytanego przez Macieja Orłosia. Uczestnicy warsztatów wcielali się w wybraną przez siebie baśniową postać, odnajdowali w niej siebie, swoje cechy.
Następnie uczniowie, po wybraniu własnego zwierzaczka, tworzyli z filcu i z różnych innych kolorowych materiałów własnego bohatera, w którego na zakończenie zajęć, tchnęli życie.
Sala wybrzmiewała więc wesołymi i milutkimi głosami zwierzaków z książki „Wielki atut”.
 
Drugi z warsztatów, przygotowany przez panią dr Lidię Ippoldt, przewodniczącą Krakowskiego Koła Biblioterapeutycznego, został zatytułowany „Apteczka literacka wzmacnia i wspiera, czyli jak książka może nam pomóc przeżyć smutki szkolne”.
Uczestnicy warsztatu, zgromadzeni w Bibliotece Publicznej w Rożnowie, mogli dokonać niezwykłej selekcji bibliotecznych materiałów, podzielić je na różne tematyczne kategorie, np. książki na tęsknotę, książki na złość, książki na smutki oraz na niepowodzenia szkolne i polecić kolegom oraz koleżankom.
Okazało się, że biblioteka stanowi idealną „apteczkę”na szkolne smutki, ale i inne dolegliwości, z którymi każdy może sobie poradzić, jeśli tylko będzie do niej zaglądał i systematycznie korzystał z proponowanych „literackich lekarstw”.  
Kolejne dwa warsztaty przygotowane i poprowadzone przez panią Jadwigę Marzec pozwoliły najpierw młodym uczestnikom „Obudzić własną wyobraźnię”, wzmocnić i uaktywnić obydwie półkule mózgowe w trakcie literackich rozmów oraz podczas kreatywnego pisania z pisarką i poetką. Uczestnicy w trakcie warsztatów napisali własne opowiadania. Oparte były one na wylosowanych przez młodzież hasłach z kategorii: czas, miejsce i czynność. Prace są wspaniałe – Dziękujemy!!!.
Po spotkaniu z młodzieżą pani Jadwiga udała się z kolei na twórcze dyskusje z Seniorami z Dyskusyjnego Klubu Książki i  Rożnowskiego Klubu Seniora.
 
Piąty z warsztatów, przygotowany i poprowadzony został przez panią Agnieszkę Piechocką - właścicielkę autorskiej pracowni tekstyliów domowych i kobiecych dodatków z tkanin naturalnych - „Chochlik”.
Już sam tytuł warsztatu sugerował zespolenie sztuki krawiectwa z książką: „Tańcowała igła z nitką - zaczarowana okładka” – twórcze warsztaty krawieckie. Podczas warsztatów uczestnicy projektowali iszyli okładkę na swoją ulubioną książkę. Nadawali jej nowy wygląd, zabezpieczali przed zniszczeniem, ale też łączyli tkaniny, wycinali z materiału elementy projektu, zszywali na maszynie. Nowa, samodzielnie wykonana okładka jeszcze mocniej przywiązywała ich do wybranej przez siebie lektury.
Ostatni warsztat, ,„Kraina Podkowca – miejsce gdzie nietoperzom i ludziom żyje się dobrze”, odbył się po kolacji. Został przygotowany i przeprowadzony przez Piotra Firleja - przewodnika animatora i autora turystycznego przewodnika „Jej wysokość Brzanka”.Dzieci już na początku zajęć zostały bardzo ciekawie i w aktywny sposób wprowadzone w tematykę warsztatów o nietoperzach. Zadanie polegało na wyobrażeniu sobie, że znajdują się w ciemnej jaskini. Potem pan Piotr zaproponował, by dwie chętne osoby wyjęły z kieszeni sztucznego nietoperza i wymyślonego pająka, po czym rękoskrzydły poszybował wprost na zdziwionych uczniów. Radosny wstęp wywołał salwy śmiechu, ale też okrzyki zaskoczenia.
W dalszej części spotkania  zaproszony gość ujawniał sekrety życia tych niezwykle interesujących ssaków, którym do niedawna przypisywało się diaboliczne cechy i straszyło nim dzieci.
Dużo radości sprawiło również dzieciom układanie puzzli, które po złożeniu utworzyły wizerunek nietoperza – symbol Krainy Podkowca. Uczniów ucieszył także króciutki quiz dotyczący życia tych chronionych ssaków.Za każdą dobrą odpowiedź grupa otrzymywała pamiątkową pieczątkę.Na zakończenie  „spotkania z rękoskrzydłymi”, uczestnicy zajęć zapoznali się z działaniem detektora – urządzenia służącego do analizy sygnałów echolokacyjnych nietoperzy oraz obejrzeli piękne zdjęcia przedstawiające migawki z życia niezwykłych ssaków i fotografie z ich miejsc rozrodczych.Po tej wesołej, interesującej i dynamicznej prelekcji wszyscy uczestnicy „Nocy Bibliotek” udali się wraz z Piotrem Firlejem oraz Wojciechem Sankiem - edukatorem Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice na wyprawę „Nocne odczuwanie” z elementami spaceru interpretacyjnego dotyczącego strachu i odwagi. Spacer pod osłoną nocy wywołał dużo emocji. Dla niektórych uczestników wędrówki (szczególnie najmłodszych) była to pierwsza tego typu wyprawa. Ciemny las,( który kojarzył im się z czymś mrocznym i nieprzyjemnym), dzięki wesołym rozmowom, światłom latarek zabranych przez uczestników spaceru ze sobą oraz przygotowanym specjalnie na tę okazję lampionom z wizerunkami nocnych stworzeń, został oswojony.
Okazało się, że w lesie ( w grupie znanych osób) nie ma czego się obawiać, więc w dzieciach wzrosło poczucie wewnętrznej siły.
Po wysłuchaniu, barwnie opowiadanych przez pana Wojciecha Sanka, interesujących historii o życiu nocnych stworzeń, zadowoleni wędrowcy wrócili do domu kultury na wspólne międzypokoleniowe zabawy z książką i na nocleg.